fbpx
Close

12 czerwca 2017

WWDC 2017 – Nowości w systemach i produktach Apple.

Kilka dni temu Apple zorganizowało konferencję WWDC 2017, na której zaprezentowane zostały zapowiedzi nowych urządzeń, technologii i systemów związanych z ich marką. W tym artykule przedstawiamy streszczenie produktów pokazanych na prezentacji.

tvOS i AppleTV

Podczas swojej konferencji Apple najmniej miało do powiedzenia o nowościach w AppleTV. Jedyną nową informacją jaka została ujawniona jest to, że do telewizji Apple dochodzi nowy serwis udostępniający seriale i filmy – Amazon Prime.

watchOS i AppleWatch

Według informacji podanych na konferencji Apple Watch jest najpopularniejszym smartwatchem na świecie. Podczas konferencji został zapowiedziany nowy system do AppleWatch – watchOS 4. Będzie on posiadał nowe tarcze, z postaciami z kreskówek, możliwość zrobienia kalejdoskopu z wybranego przez nas zdjęcia. Najciekawszą tarczą z zapowiedzianych wydaje się tarcza z Siri. Będzie ona na bieżąco wyświetlać informacje, które będą nam najbardziej przydatne na daną porę dnia, czy naszą aktualną lokalizację. Nowy system będzie również mieć wzbogaconą aplikację pomagającą nam w naszych treningach.

macOS

Jeśli chodzi o system komputerowy, Apple zaprezentowało nową wersję systemu macOS nazwaną High Sierra. High Sierra wzmacnia znacząco wydajność naszego sprzętu komputerowego od Apple. Według zapowiedzi, nowy system ma na przykład przyspieszyć przeglądarkę internetową Safari. Zapowiedziano też nowe funkcje Safari, takie jak blokowanie automatycznie włączającego się dźwięku, czy dbanie o większe bezpieczeństwo użytkowników korzystających, między innymi, ze sklepów internetowych poprzez inteligentne zapobieganie śledzeniu.

Następnie zaprezentowane zostały nowości Mail, domyślnej aplikacji do korzystania z poczty internetowej od Apple. Do wyszukiwarki został dodany Spotlight, dzięki któremu dużo łatwiej i wygodniej będzie nam wyszukać konkretny e-mail. Dodatkowo, dodano możliwość wyświetlania klienta poczty oraz aktualnie redagowanego maila na dzielonym ekranie.

Nowości znalazły się też w aplikacji Zdjęcia. Znalazły się w niej nowe możliwości organizacji oraz edycji naszych zdjęć. Wszystkie nasze zdjęcia będziemy filtrować według różnych i dzięki temu wygodniej wyszukiwać pożądanych przez nas zdjęć. Dodano także mechanizm wyszukujący i kategoryzujący zdjęcia po twarzach znajdujących się na nich postaci. Usprawniono także możliwości edytora zdjęć.

Apple pochwaliło się również nowym systemem plików – Apple File System. Ma on przyspieszyć działanie naszego systemu, na przykład poprzez szybsze kopiowanie plików. Informacje na temat oprogramowania zakończyła grafika. Apple przedstawiło kilka nowości, które powinny zainteresować graczy. Takie jak wsparcie dla VR, Steam VR, czy gry tworzone pod VR na Unreal Engine. Zostanie również udostępniona możliwość dodatkowego sprzętu, który wzmocni jeszcze bardziej wydajność w wyświetlanej grafice, co jest szczególnie istotne w wyżej wymienionym VR.

Komputery Mac

Pierwsze informacje dotyczące sprzętu komputerowego, Apple rozpoczęło od nowych komputerów iMac. Będą one miały nowy, znacznie ulepszony wyświetlacz Retina. Za zwiększoną prędkość użytkowania będą odpowiadały nowe procesory Kaby Lake, nowe dyski SSD o standardzie Fusion Drive oraz zwiększona maksymalna ilość pamięci RAM. Za nową grafikę będą odpowiadały układy graficzne Radeon Pro, będące w stanie wyświetlić obraz o rozdzielczości do 5K. Podobne zmiany zostaną wprowadzone do najnowszych komputerów przenośnych MacBook oraz MacBook Pro.

 

Następnie zapowiedziany został nowy iMac Pro, najpotężniejszy z dotychczasowych komputerów Apple. Ma zawierać procesory Xeon, które będą miały do 18 rdzeni, karty graficzne Radeon Pro Vega, wsparcie dla dysków twardych do 4TB pamięci i 128GB pamięci RAM. Będzie on posiadał 4 porty Thunderbolt 3. Przewidywana cena takiego urządzenia to 4,999 dolarów.

iOS 11

Kolejną nowością zapowiedzianą na konferencji był system iOS 11. Zaprezentowano tutaj zmodyfikowaną wersję aplikacji iMessages, usprawnioną Siri, nowe możliwości do wykonywania oraz edytowania zdjęć, czy zapewnienie większego bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Jeśli chodzi o iMessages, zapowiedziane zostały trzy dodatki. Pierwszym były dodatkowe aplikacje wewnątrz komunikatora, pozwalające dodawać, na przykład, więcej naklejek. Drugą, bardziej istotną zmianą, była synchronizacja z iCloud. Dzięki temu będzie możliwe przeglądanie i pisanie wiadomości na iOS oraz komputerach Mac. Trzecią nowością w komunikatorze jest Apple Pay Cash. Dzięki któremu będziemy mogli robić przelewy pieniężne przez system iOS, które będziemy zatwierdzać w iMessages.

Kolejną zapowiedzią była Siri. Dostała usprawnione głosy oraz intonacje wypowiadanych słów, dzięki którym będzie brzmieć bardziej naturalnie. Jeszcze ciekawszą informacją podaną o nowych możliwościach Siri są jej zdolności do tłumaczenia wielu języków. Na pewno przyda się to osobom lubiącym podróżować po krajach, nie znając języka.

Następnie prezentujący przeszedł do nowości w aplikacji do robienia zdjęć. Zostały w niej usprawnione możliwości robienia zdjęć gdy miejsce, w którym robimy fotografię jest słabo oświetlone. Dodatkowo dodano możliwość edycji zdjęć Live Photos.

Kolejną zapowiedzią była możliwość automatycznego przełączenia się telefonu na Nie Przeszkadzać, gdy jedziemy samochodem. Zapewni to zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zapowiedziane zostały również nowe centrum kontroli oraz nowy design App Store. Centrum kontroli zawiera najczęściej używane ustawienia, które będzie teraz zajmować połowę dolnej części ekranu. Zapowiedziano też możliwość sprawdzania tego, co słuchają nasi znajomi za pomocą aplikacji muzyczne. App Store również będzie miało usprawnione wyszukiwanie aplikacji. Dodatkowo Apple wprowadza sekcję Aplikacja Dnia, przez co więcej użytkowników będzie często odwiedzać App Store.

Nowy iOS ma mieć swoją premierę dla wszystkich użytkowników jesienią tego roku jako darmowa aktualizacja.

iPad

Kolejnym sprzętem zapowiedzianym na konferencji były nowe iPady. Apple zapowiedziały nowe, 10,5 oraz 12,9 calowe iPady Pro. iPad Pro o przekątnej ekranu 10,5 cala ma zastąpić modele o przekątnej 9,7.

Nowe modele będą obsługiwały technologię wyświetlania ProMotion, dzięki której prędkość odświeżania sięgnie do 120Hz. Dzięki tej funkcji zostaną usprawniona zostanie płynność obsługiwanego sprzętu. Dodatkową funkcją ProMotion będzie dostosowywanie odświeżania ekranu do poziomu baterii, pozwoli to na dłuższą pracę na urządzeniu. Nowy iPad będzie również posiadał ulepszony ekran, który będzie lepiej sobie radził z światłem słonecznym podczas korzystania z niego na zewnątrz.

Jeśli chodzi o specyfikację sprzętu, Apple usprawniło również nowe modele iPada Pro. Nowe tablety będą posiadały procesor A10X o sześciu rdzeniach oraz uład graficzny posiadający 12 rdzeni. Ma to dać wzrost prędkości procesora o 30 procent oraz 40 procent dla układu graficznego. Nowy iPad Pro ma również posiadać aparaty, które będą posiadać 12 megapikseli z tyłu i 7 megapikseli z przodu.

Głośnik HomePod

Ostatnią zapowiedzią przygotowaną na konferencji był głośnik HomePod. Ma to być inteligentny głośnik, który dostosowuje dźwięk do rozmiarów pokoju, w którym się znajduje, dając wtedy najlepszą możliwą jakość dźwięku. Wykorzystywać do tego będzie procesor A8.

Urządzenie będzie posiadało funkcję nazwaną Musicologist, która ma pozwalać na streamowanie muzyki z aplikacji Apple Music. Będzie to działało dzięki technologii Siri, która inteligentnie będzie dostosowywała i interpretowała nasze zapytania.

Cena HomePod została ustalona na 349 dolarów. Planowana premiera głośnika ma się odbyć w grudniu tego roku.

Jeśli poszukujesz więcej informacji odnośnie sprzętu Apple, zapraszamy na stronę: www.icure.pl

Masz pytania? Zadzwoń!