fbpx
Close

5 września 2017

Jak zwolnić miejsce w pamięci iPhone

Każda osoba lubiąca robić sporo zdjęć, korzystać z wielu aplikacji, czy słuchać muzyki pobranej z iTunes w końcu natrafia na ten problem – brak miejsca w pamięci urządzenia. Doprowadza to do sytuacji w której musimy zdecydować, czy chcemy zostawić nasze ulubione zdjęcia, czy muzykę, a może jednak usunąć naszą ulubioną grę, która zajmuje sporo miejsca? Ten artykuł zawiera kilka wybranych rad jak sobie z tym poradzić.

Wyszukiwanie aplikacji zajmujących najwięcej miejsca

Pierwszym krokiem jaki możemy podjąć w sytuacji, kiedy potrzebujemy zwolnić miejsce w pamięci naszego iPhone jest wyszukanie aplikacji, które najbardziej obciążają nasze urządzenie. Aby tego dokonać wykonujemy następujące czynności:

Wybieramy Ustawienia -> Ogólne -> Dysk i użycie iCloud, następnie wyszukujemy Zarządzaj dyskiem. Wyświetli nam się lista aplikacji, które zajmują najwięcej miejsca na urządzeniu. Ułatwi nam to w wyborze miejsca docelowego, z którego chcemy usunąć niepotrzebne pliki.

Usuwanie nieużywanych aplikacji

Najłatwiejszym sposobem na przywrócenie miejsca w pamięci urządzenia jest usunięcie starych, nie używanych już aplikacji. Często zdarza nam się zainstalować kilka aplikacji „na zapas” z myślą, że nam się mogą przydać, po czym zostają na naszym urządzeniu, choć uruchomiliśmy je dosłownie kilka razy. Warto usunąć takie aplikacje, ponieważ zalegają nam w pamięci urządzenia, zawsze możemy je zainstalować ponownie, gdy naprawdę nam będą potrzebne. To samo tyczy się aplikacji i gier, które używaliśmy dawno temu, a teraz o nich nie pamiętam i nie usuwamy ich jedynie z sentymentu.

Usuwanie niepotrzebnych zdjęć

Miłośnicy robienia zdjęć i filmów często spotkają się z problemem zapełnionej pamięci urządzenia właśnie poprzez zbyt dużą ilość przetrzymywanych na urządzeniu fotografii i filmów. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Warto usunąć zdjęcia rozmazane, niewyraźnie, nieudane. Często zdarza się zrobić kilka takich samych ujęć, ponieważ chcemy potem wybrać to najlepsze. Zapominamy potem, że nie potrzebujemy tych niewyraźnych, skoro mamy to idealne – warto się ich pozbyć, zrobią trochę miejsca na te idealne.

Pomyślmy również o usunięciu podwójnie robionych zdjęć, które zalegają na naszym urządzeniu przy robieniu zdjęć HDR. Podczas robienia zdjęć z filtrami HDR zachowane jest zarówno zdjęcie „zwykłe”, jak i to z nałożonymi efektami. Takie podwójne zdjęcia zapełniają nam niepotrzebnie miejsce w pamięci, a interesują nas przecież te, które mają już odpowiednie filtry. Jeśli chcemy zablokować zapisywanie normalnych zdjęć wybieramy Ustawienia -> Zdjęcia i aparat, następnie przesuwamy ekran w dół, aż znajdziemy opcję Pozostaw zwykłe – odznaczamy ją.

Co jeśli usunęliśmy takie zdjęcia i nadal jest posiadamy mało miejsca?

Zrobienie kopii zapasowej naszych zdjęć i przechowywanie jej na większym dysku, na przykład naszego komputera PC/Mac jest również dobrym sposobem na zwolnienie miejsca. Jak to zrobić możecie przeczytać tutaj. Pomyślmy o usunięciu wszystkich zdjęć z urządzenia, po zrobieniu kopii zapasowej. Jeśli usunięcie wszystkich nie wchodzi w grę, zawsze możemy zostawić te ulubione – dzięki temu będziemy mogli oglądać je na bieżąco, a resztę obejrzymy, z miejsca, które wyznaczyliśmy na przechowanie całej kolekcji.

Usuwanie pobranej muzyki

Zbyt duża ilość plików audio może być kolejnym powodem zapełnionego miejsca na dysku. W dobie wszechobecnego dostępu do muzyki, często pobieramy swoje ulubione utwory na urządzenie. Pozwala to w prosty sposób poszukać to, czego chcemy i odsłuchać nawet gdy nie mamy dostępu do sieci. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ilość ulubionych utworów wpływa za bardzo na ilość dostępnego miejsca na dysku. Warto w takiej sytuacji usunąć takie piosenki, których w tym momencie słuchamy mniej – pomoże to nam zaoszczędzić miejsca i ewentualnie zrobić trochę wolnego na nową muzykę.

Jeśli chcemy usunąć muzykę z iTunes wykonujemy następujące czynności:

Wybieramy Ustawienia -> Ogólne -> Dysk i użycie iCloud, następnie wyszukujemy Zarządzaj dyskiem > Muzyka. Możemy tu usuwać poszczególne utwory, bądź usunąć wszystkie na raz za pomocą opcji Wszystkie utwory -> Usuń. Gdy w grę wchodzi usunięcie jedynie wybranych kilku piosenek, wygodnym sposobem na zrobienie tego jest usunięcie z poziomu aplikacji Muzyka. Wyszukujemy tytuł, który chcemy usunąć, naciskamy i przytrzymujemy do momentu pojawienia się opcji, po czym wybieramy opcję Usuń.

Usuwanie zalegających wiadomości

Osoby piszące dużo wiadomości tekstowych mogą również zauważyć spore obciążenie pamięci urządzenia. Dzieje się tak przez magazynowanie setek wiadomości, które również zajmują dodatkowe miejsce na dysku. Usunięcie starych wiadomości, to kolejny sposób na zwolnienie miejsca. Jak rozwiązać problem kumulujących się wiadomości, np. z przed roku?

Wybieramy w Ustawieniach opcję Wiadomości, następnie wyszukujemy Historia wiadomości -> Przechowuj wiadomości. Mamy tutaj do wyboru jakie wiadomości chcemy usunąć – wybieramy 30 dni, bądź 1 rok, a następnie klikamy Usuń.

Oceń nasz artykuł

Masz pytania? Zadzwoń!