fbpx
Close

17 lipca 2017

Jak zrobić zrzut ekranu / screenshot na MacBook, iPhone, iPad

Każdy użytkownik systemu Windows wie jak wygodne i szybkie jest zrobienie zrzutu ekranu na ich komputerze. Dla użytkowników systemu Android jest to z reguły również proste do zrobienia. Jak to jednak jest gdy w posiadaniu mamy sprzęt Apple i chcemy zrobić szybki zrzut ekranu czegoś ciekawego? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości na ten temat.

Zrzut ekranu w iPhone/iPad/iPod

W przypadku mniejszych urządzeń Apple, wykonanie zrzutu polega na wciśnięciu kombinacji kilku klawiszy. Należy w jednakowym czasie wcisnąć przycisk home oraz power na urządzeniu iPhone, iPad, iPod. W ten prosty sposób wykonaliśmy zrzut ekranu, który można znaleźć w aplikacji Zdjęcia.

Pełen zrzut ekranu w Macu

Jeśli chodzi o możliwości robienia zrzutu ekranu w komputerach Mac, Apple udostępniło ich znacznie więcej, niż zrobił to konkurencyjny Microsoft. Jeśli chcemy zrobić zrzut ekranu musimy wcisnąć następującą kombinację klawiszy na klawiaturze:

  • Cmd + Shift, a następnie klawisz 3

Po wciśnięciu tej kombinacji, zrzut pojawi się na pulpicie zapisany w formacie .png. Jako ciekawostkę dodamy, że w sytuacji gdy mamy podłączone dwa monitory do naszego Maca, po wciśnięciu wymaganych klawiszy, pojawią się zrzuty obu ekranów.

Wykonywanie zrzutu części ekranuJeśli interesuje nas zrobienie zrzutu wybranej części ekranu, Apple również przygotowało dla nas taką opcje. Aby tego dokonać wciskamy następującą kombinację klawiszy:

  • Cmd + Shift, a następnie klawisz 4

Po wciśnięciu tej kombinacji, wskaźnik myszy zostanie zmieniony w krzyżyk, którym będziemy mogli zaznaczyć interesującą nas część ekranu do zrobienia zrzutu. Robimy to w następujący sposób: klikamy w miejscu, w którym chcemy rozpocząć zaznaczanie fragmentu ekranu do zrobienia zrzutu, przeciągamy wskaźnik do końca fragmentu, który chcemy zaznaczyć, a następnie puszczamy przycisk. Fragment ekranu pojawi się

na pulpicie w formacie .png. Jeśli chcemy anulować robienie fragmentu zrzutu ekranu, wciskamy przycisk Esc zanim puścimy przycisk myszy podczas zaznaczania.

Zrzut wybranego okna

Kolejną opcją, którą zaoferowało Apple do robienia zrzutu ekranu jest zrzut wybranego okna. Jeśli zamiast pełnego ekranu lub zaznaczania fragmentu chcemy w szybki sposób zrobić zdjęcie przeglądanego okna, wciskamy następujące klawisze:

  • Cmd + Shift + 4, a następnie klawisz Spacja

Kursor zmieni wygląd na ikonkę aparatu, dzięki czemu będziemy mogli zrobić zdjęcie wybranego okna. Wybieramy okno, klikamy lewym przyciskiem myszki, po czym otrzymamy zrzut okna pulpicie, podobnie jak w poprzednich przypadkach. Jeśli chcemy by zrzut ekranu nie pozostawiał „cienia”, przytrzymujemy klawisz Alt przed wciśnięciem klawisza Spacja. Jeśli chcemy zrobić zrzut ekranu menu, lub innych obiektów znajdujących się na ekranie, wykonujemy takie same czynności.

 

Po więcej poradników związanych z produktami Apple oraz informacji dotyczących tych

Masz pytania? Zadzwoń!